Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa . Jej następstwem są zaburzenia pamięci oraz zachowania, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego. Pierwsze objawy tej choroby można zauważyć podczas drobnych czynności – m.in. gotowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Na chorobę Alzheimera choruje około 21 milionów ludzi. Według szacunków, w Polsce ta liczba przekracza próg 350 tysięcy. Po wliczeniu dodatkowych form otępienia, w Polsce może być jednak aż ponad pół miliona chorych.
Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową mózgu, której objawami są postępujące zaburzenia pamięci oraz zachowania, które z czasem całkowicie uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Niewiele osób wie, że objawy tej choroby można zauważyć na…stopach. Jakie zmiany powinny nas zaniepokoić? Sprawdźmy.Choroba Alzheimera dotyka wiele osób. Z danych opublikowanych w 2021 roku wynikało, że chorowało na nią od 15 do 21 milionów ludzi, a w Polsce ta liczba przekraczała próg 350 tysięcy. Po wliczeniu dodatkowych form otępienia, w Polsce może być ponad pół miliona chorych.
Demencja nie jest chorobą, która przydarza się ludziom “w pewnym wieku”. Choć u niektórych ryzyko jest większe ze względu na geny, istnieją czynniki mogące doprowadzić do przedwczesnej demencji. Naukowcy właśnie odkryli trzy kluczowe i mówią, co robić. Polacy powinni wziąć sobie te rady do serca.
Choroba Alzheimera uznawana jest za nieuleczalną. Dotychczas nie wynaleziono leków, które by ją odwracały. Być może jesteśmy świadkami historycznego odkrycia. Naukowcy przebadali kobietę, która powinna zachorować na Alzheimera, lecz do tego nie doszło. Ich wnioski mogą zmienić to, jak postrzegamy tę chorobę! Czy czeka nas wielka zmiana?
Co jakiś czas w mediach pojawiają się kolejne doniesienia dotyczące stanu zdrowia aktora. Niestety, nie są one pocieszające. Choroba postępuje. Według najnowszych wieści Bruce Willis podobno nie rozpoznaje już Demi Moore, czyli swojej byłej żony i matki trójki ich dzieci.
Charakterystycznym objawem choroby Alzheimera są problemy z pamięcią. Jednak jej wczesne symptomy często brane są za objawy zupełnie innych chorób, a nawet za zwykłą niezdarność. Bo nie tylko problemy z pamięcią, ale to, jak się poruszamy może zwiastować chorobę.
To co jemy ma znaczący wpływ na każdy obszar naszego ciała, więc na mózg również. Okazuje, że odpowiednia dieta jest w stanie spowolnić proces starzenia się mózgu. Jednocześnie staje się narzędziem w profilaktyce choroby Alzheimera. W szczególności warto przyjrzeć się diecie MIND, uznanej za antidotum na choroby neurodegeneracyjne. O opinię poprosiliśmy dietetyczkę. Alzheimer to forma demencji. Czy możemy mu zapobiec zachorowaniu? Na to, jakie dostaliśmy geny, nie mamy wpływu, ale na to, co jemy, już tak. A dietą możemy minimalizować ryzyko utraty pamięci, albo mocnego jej pogarszania się wraz z wiekiem.
Bogumiła Wander skończyła wczoraj 80 lat. Niestety, od lat stan jej zdrowia jest ciężki. Mąż prezenterki, kapitan Krzysztof Baranowski ujawnił, jak obecnie czuje się jego ukochana.